Jak robić ekologiczne zakupy – praktyczne porady

We współczesnym świecie ekologiczne zakupy to już nie tylko fanaberia. Jak sprawić, że dla nas robienie zakupów będzie wciąż wygodne i komfortowe, a planeta Ziemia będzie mogła odetchnąć?

Czym jest ekologia?

Ogólnie rzecz biorąc ekologia jest to nauka, która wykorzystuje wiedzę z różnych dziedzin. Opiera się na botanice, ewolucjonizmie, biogeografii, zoologii i innych. Ekologię można podzielić na kilka dziedzin. Zalicza się do niej ekologię populacyjną, biocenoz, behawioralną, ewolucyjną, fizjologiczną, czy ekosystemów. Pojęcie ekologii często pojawia się w kontekście zakupów i zwrócenia uwagi, jak wpływa to na naszą planetę. Czy można sprawić, że zakupy będą bardziej ekologiczne?

Sposoby na ekologiczne zakupy

Jest kilka praktyk, dzięki którym zakupy, które robimy na co dzień będą bardziej ekologiczne. Po pierwsze warto zwrócić uwagę na pojemność opakowań wybranych produktów. Przy zakupie kosmetyków, czy artykułów spożywczych najlepiej wybrać opakowania o jak największej pojemności, dzięki czemu zużycie plastiku będzie mniejsze. Dodatkowo warto wybierać opakowanie, które można poddać recyklingowi oraz biodegradowalne. Dobrze jest korzystać z produktów od lokalnych dostawców, a także pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Warto zaopatrzyć się we własne siatki na zakupy, które starczą na dłużej niż woreczek foliowy ze sklepu.

Zakup zgodnie z listą

Idąc do sklepu warto zrobić listę zakupów. Wtedy nie będziemy dobierać niepotrzebnych produktów, a jedynie te, których naprawdę potrzebujemy. W przypadku zakupu ubrań warto stawiać na jakość i na ilość. Ekologiczne zakupy to także kupowanie od producentów, którzy dbają o środowisko oraz unikanie produktów, które są jedynie do jednorazowego użytku. Warto także kupować rzeczy z drugiej ręki, takie jak ubrania, czy meble.