Każda kobieta chce stale wyglądać młodo i pięknie. Zażywanie kąpieli słonecznych jest również popularne u kobiet w stanie błogosławionym. Czy aby na pewno jest to bezpieczne, kiedy pod sercem nosimy dziecko? Co warto wiedzieć, zanim wystawimy się na ekspozycję promieni słonecznych? Podpowiadamy.
Opalanie w ciąży – czy jest w ogóle bezpieczne?
Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Cały proces powoduje bowiem wiele zmian w całym organizmie. Młoda mama musi wtedy chronić już nie tylko siebie, lecz również rozwijające się w jej organizmie dziecko. Z tego powodu ekspozycja na promienie ultrafioletowe powinna być na umiarkowanym poziomie. Nie warto również doprowadzać do przegrzania, a tym bardziej nie powodować narażenia organizmu na oparzenia słoneczne.
W trakcie ciąży opalanie nie jest zakazane, jednak niezwykle istotne jest to, aby korzystać wtedy z wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Dobrze jest również przebywać nieco w cieniu, a ciało chronić przewiewnym ubraniem. W taki sposób zapobiegniemy oparzeniom czy przegrzaniu. Musimy pamiętać, że codzienna dawka słońca jest wbrew pozorom bardzo potrzebna ze względu na zwiększone zapotrzebowanie witaminy D.
Czy opalanie w ciąży może zagrozić matce oraz dziecku?
Nadmiar słońca nigdy nie jest dla nikogo zdrowy. Promienie ultrafioletowe są bowiem najczęstszą przyczyną szybszego starzenia się skóry. Przez nie możemy nabawić się zmarszczek, skóra nam zwiotczeje, a także może pojawić się przesuszenie oraz widoczne naczynka. Przede wszystkim jednak w organizmie może dojść do zmian hormonalnych, przez co na ciele pojawiają się charakterystyczne plamy, które później mogą się wchłonąć, jednak część z nich jest trudna do usunięcia.
Równie częstym problemem u wielu kobiet w trakcie ciąży jest również tendencja do obrzęków nóg. Dzieje się to zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży. Ekspozycja na słońce może powodować odwodnienie organizmu i dodatkowo nasilać ten problem. Podobnie jest z przegrzaniem organizmu, przez które możemy doznać omdlenia bądź nawet udaru słonecznego.
Czy wygrzewanie się w ciąży jest wskazane?
Czy w ciąży można się opalać? Wygrzewanie swojego organizmu w trakcie ciąży nie jest zakazane, pod warunkiem że wiemy, czym jest rozsądne i umiarkowane korzystanie ze słońca. W takim przypadku nie chodzi już tylko o zdrowie i wygląd skóry, która w trakcie stanu błogosławionego jest bardziej podatna na uszkodzenia, lecz również zwiększa ryzyka przegrzania organizmu, zasłabnięcia bądź udaru.
W praktyce bezpieczne opalanie się w ciąży na pewno nie oznacza kilkugodzinnego leżakowania w ostrych promieniach słońca. Pozycja leżąca również nie jest wskazana ze względu na obciążenie kręgosłupa – zwłaszcza, gdy brzuch jest już nieco większy. W takim przypadku lepiej zabrać ze sobą wygodny leżak, a do niego dołączyć również duży parasol. Dobrym sposobem jest również wybieranie pór porannych bądź popołudniowych, kiedy słońce nie operuje tak mocno.
Jakie są najważniejsze zasady opalania się w ciąży?
Teraz kiedy wiemy już, jakie zagrożenia niesie za sobą zbyt długa ekspozycja na słońce, warto podsumować całe zagadnienie. Przede wszystkim unikajmy mocnego nasłonecznienia pomiędzy godziną 11:00 a 15:00, kiedy to słońce jest najbardziej agresywne. Stosujmy kremy z wysoką oraz bardzo wysoką ochroną – najlepiej sprawdzi się SPF 50+. Ponawiajmy ich aplikację co najmniej co 2 godziny, a także po każdej kąpieli.
Brzuch jest szczególnie wrażliwy, dlatego dodatkowo zasłaniajmy go przewiewnym ubraniem, jak na przykład cienka tunika, koszula czy pareo. Pamiętajmy, że bezpośrednia ekspozycja na słońce może łatwo oraz szybko uszkodzić skórę i przyspieszyć degradację kolagenu, który jest głównym białkiem podporowym naszych tkanek. Będzie to miało negatywny wpływ na kondycję brzucha po ciąży.